Home » Aktualności » Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS

W środę, 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)

Na istotę problemu zwraca uwagę Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce, która po raz pierwszy zainicjowała kampanię profilaktyczno-informacyjną „Stop FAS” w naszym mieście.

– Jako przewodniczący MKRPA, radny Miasta Ostrołęki, a przede wszystkim rodzic pragnę zwrócić uwagę na światowy problem, jakim jest spożywanie alkoholu w ciąży. Problem ten dotyka zarówno dorosłych jaki i młodych ludzi, przed którymi już niebawem ich własna ścieżka życiowa. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji. Dziś chcemy o tym głośno powiedzieć, że matki pijące w ciąży alkohol niszczą swoim dzieciom życie – podkreśla Mariusz Łuba, przewodniczący MKRPA w Ostrołęce.

Przewodniczący powołuje się na materiały Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

„FAS określa nieprawidłowości obserwowane u dzieci kobiet nadużywających alkohol w okresie trwania ciąży. Rozpoznaje się je wtedy, gdy u dziecka wystąpią następujące zjawiska:

• Opóźnienie wzrostu płodu i noworodka;

• Charakterystyczny wygląd twarzy z małymi szparami powiekowymi (tzw. otwarte oczy), cienka górna warga, wydłużenie i spłaszczenie rynienki nosowej (rowek nad środkową częścią górnej wargi);

• Uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego: opóźnienie rozwoju, zaburzenia zachowania, obniżenie sprawności intelektualnej, deformacja czaszki i mózgu; Zespół FAS charakteryzuje się również: niską wagą urodzeniową i złym stanem ogólnym noworodka (m.in. częste wady serca, deformacje stawów), opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego, obecnością licznych wad rozwojowych (najczęściej twarzy i układu kostno-stawowego).

Objawom tym towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne oraz obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia zachowania”.

Więcej na temat FAS przeczytacie w materiale PARPA zatytułowanym „Spożywanie alkoholu w czasie ciąży, a zdrowie dzieci” pod linkiem www.parpa.pl/download/fas.pdf.

Kampania profilaktyczno-informacyjna została zainicjowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce. W szkołach i na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty promujące akcję „Stop Fas!”. Informacja trafiła również do uczniów ostrołęckich szkół oraz ich rodziców.

Grafika: Mariusz Łuba