Home » Czerwiec 2023 r. z Laboratoriami Przyszłości

Czerwiec 2023 r. z Laboratoriami Przyszłości

W czerwcu zakończyliśmy naszą przygodę w bieżącym roku szkolnym z programem Laboratoria Przyszłości. Chociaż był to miesiąc  bardzo intensywny – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla nauczycieli, nie zabrakło ciekawych lekcji oraz zajęć  z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach wspomnianego projektu.

1 czerwca w naszej szkole odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. W organizacji tegorocznej imprezy pomagali nam uczniowie z ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Ze względu na to, że „czwórka” ma nowego patrona – Żołnierza Polskiego, nie mogło zabraknąć atrakcji związanych z wojskiem. Na początku wszystkie dzieci miały możliwość obejrzenia pokazu musztry. Następnie na boisku odbywały się pokazy wojskowe. Uczniowie zmierzyli się z torem przeszkód, uczyli się czyszczenia i przeładowywania broni, poznali podstawy pierwszej pomocy oraz spróbowali swoich sił ucząc się elementów musztry. Dla klas 1-3 przygotowano grę terenową, która przeniosła dzieci w świat magii i czarodziejów. Poza tym przygotowano mnóstwo innych atrakcji. Była pompowana zjeżdżalnia, popcorn, wata cukrowa, a także stanowiska z zaplataniem warkoczy i stylizacją fryzur oraz malowaniem twarzy. Nie zabrakło również pokazów policji i straży pożarnej.  Przebieg festynu został udokumentowany zakupionym aparatem fotograficznym.  Uczniowie klasy Va tego dnia wspólnie z wychowawcą i rodzicami  przygotowali gofry wykorzystując sprzęt gospodarstwa domowego (mikser, gofrownica).

Uczniowie klasy 3a podczas zajęć „Chcę wiedzieć więcej”,  dowiedzieli się dlaczego żarówka świeci oraz poznali zasady działania lutownicy. Uczyli się także lutować na płytce.  W dniu 12 czerwca uczniowie tego oddziału uczestniczyli w zajęciach muzyczno-naukowych „W świecie instrumentów muzycznych” poprowadzonych przez Fundację RoRo oraz Pracownię Eksperymentu. Zdjęcia z tego wydarzenia zostały wykonane zakupionym aparatem fotograficznym.

12 czerwca  odbyły się w naszej szkole warsztaty fotograficzne, w których uczestniczyli uczniowie z klas: VIa i VIIa. Poprowadził je nasz absolwent, Hubert Wróblewski, którego pasją jest fotografia. Hubert ukończył w bieżącym roku szkolnym technikum o specjalności fotografia i multimedia. Prowadzący zapoznał uczniów z budową i zasadami działania aparatu fotograficznego. Poinformował na temat różnych technik robienia zdjęć. Powiedział także, na co zwracać uwagę podczas fotografowania, a czego się wystrzegać. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach wsparcia Laboratoriów Przyszłości- aparat fotograficzny Canon, kamera GOPRO HERO9 Black, lampy światła ciągłego, lampa pierścieniowa, statywy. Podczas zajęć uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę odnośnie fotografowania, ale bawili się przy tym doskonale.

Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia kulinarne.  Czerwiec to miesiąc, w którym  dojrzewają truskawki, dlatego były one motywem przewodnim przygotowywanych przysmaków.  Uczniowie ze spektrum autyzmu w ramach zajęć rozwijających kreatywność wykonali smakowite drożdżówki z truskawkami (kl. 4c, 8b), mus truskawkowy (kl. 5c, 8b) oraz letnie deserki z galaretką, bitą śmietaną i truskawkami (kl. 6b, 8b). Nasi uczniowie wiedzą  także, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Dlatego upiekli  chleb bez mąki (kl. 5c, 8b) oraz przygotowali zdrowe przekąski podczas lekcji techniki (kl. 5b). Podczas zajęć kulinarnych uczniowie korzystali z  miksera, blendera, garnków, noży, talerzy.

W naszej szkole zakupiony sprzęt wykorzystujemy także podczas różnych uroczystości i zajęć pozalekcyjnych.  Podczas świętowania 18-tych urodzin Kacpra wykorzystano zakupione talerze i sztućce.

21 czerwca  uczniowie ze spektrum autyzmu przygotowali wyjątkową uroczystość z okazji Dnia Rodziny. W specjalnie przygotowanym programie zostały zaprezentowane okolicznościowe wiersze i piosenki podkreślające miłość do rodziców. Na koniec uczniowie obdarowali swoich najbliższych własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz zaprosili na poczęstunek, który przygotowali sami (muffinki, rogaliki).  Do przygotowania, przebiegu i udokumentowania uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości (mikser, nagłośnienie, aparat fotograficzny, statyw).

„Do widzenia Przyjaciele, wspólnych spraw mieliśmy tak wiele. Dziś ta nitka się urywa, coś się kończy, a coś zaczyna…” Słowa znanej piosenki towarzyszyły uczniom klasy VIIIa  podczas uroczystości ukończenia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Żołnierza Polskiego w Ostrołęce, która odbyła się w przeddzień oficjalnego zakończenia roku szkolnego. 23 czerwca uczniowie „czwóreczki” pożegnali swoją szkołę i powitali wakacje.  Podczas uroczystości dyrektor szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi wręczył nagrody za najwyższe wyniki w nauce.  Zdjęcia z tych uroczystości wykonała uczennica klasy 6a, Zuzanna Zabielska przy użyciu zakupionego aparatu fotograficznego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Koordynator: E. Sulej