Home » Aktualności » HISTORIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – PRAWDZIWA NIEPODLEGŁOŚĆ

HISTORIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – PRAWDZIWA NIEPODLEGŁOŚĆ

W dniu 08 listopada 2022 r. klasa VIa i VIIa wybrały się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Celem wycieczki było obejrzenie nowoczesnej wystawy multimedialnej i poznanie historii polskiego oporu przeciwko sowietyzacji.
Początek ekspozycji przedstawia obraz Polski od początku II wojny światowej do lat powojennych. Pokazane były losy Polaków, którzy działali i walczyli, jak byli ubrani, jaką bronią się posługiwali, jak przekazywali sobie informacje.
Tak właśnie działało podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.
Poznanymi Niezłomnymi (walczącymi) byli między innymi: Józef Kozłowski pseudonim „Las” od 1940 r. działał w konspiracji; Anatol Radziwonik pseudonim „Olech” był żołnierzem oddziału partyzanckiego dowódcą pułku Piechoty AK, Edward Taraszkiewicz pseudonim „Żelazny” – jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia i inni…
To oni stawiali opór sowietyzacji Polski i walczyli o niepodległość ojczyzny. Byli to bojownicy walczący o pokój i wolność.
Pamiętajmy!

red. Maja Iwanowska VIa

Skip to content