Home » Aktualności » NIEBIESKIE IGRZYSKA W NASZEJ SZKOLE

NIEBIESKIE IGRZYSKA W NASZEJ SZKOLE

Nasza szkoła  od wielu  już lat w kwietniu organizuje różne działania, których celem jest nie tylko propagowanie wiedzy na temat autyzmu, ale również budowanie postaw szacunku, akceptacji i empatii wobec osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W tym roku  formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu stały się dla nas Niebieskie Igrzyska, do których dołączyliśmy po raz pierwszy. Organizowane są one przez  Fundację – Instytut Wspomagania Rozwoju Dzieci  w Gdańsku.   Przez cały miesiąc organizowaliśmy  działania edukacyjne, sportowe oraz integracyjne.

Rozpoczęliśmy od wystawy prac uczniów z oddziałów ze spektrum autyzmu w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce. Z okazji  20-lecia naszych oddziałów  udostępniliśmy kod QR z linkiem do strony Fb oddziałów oraz z  zaproszeniem do zostawienia dla nas pamiątki w księdze wspomnień.

W dniach 15-19 kwietnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nosili ubranie lub różne elementy garderoby w określonych kolorach: poniedziałek- kolor niebieski, wtorek- żółty, środa- zielony, czwartek-biały, piątek- szary. Celem akcji było pokazanie, że autyzm jest różnokolorowy. Przygotowana została także gazetka tematyczna „Naucz mnie  bawić się z Tobą”.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach „Jesteśmy różni i pomagamy sobie”. Z wielkim zainteresowaniem obejrzano filmy i prezentacje poświęcone  tematyce autyzmu. Jednak więcej emocji wśród naszych uczniów wzbudziły zajęcia warsztatowe, w tym zajęcia „Autyzm w świecie zmysłów”.  Celem zajęć było nauczenie dzieci właściwego sposobu reagowania na inność oraz pomagania innym. Nasi uczniowie nie tylko wiedzą, że każdy z nas jest inny, ale  również znają sposoby wspierania osób, które mają różne trudności.

Do organizacji  i przebiegu części sportowej zaprosiliśmy  zaprzyjaźnioną „Kultownię”. Przygotowaliśmy oprócz strefy sportowej, także strefę relaksu,  kreatywności oraz fotobudkę.  W zajęciach sportowych uczestniczyli uczniowie klas I-V z klas ogólnodostępnych oraz uczniowie z oddziałów specjalnych dla uczniów ze spektrum autyzmu. Pozostali uczniowie pomagali w organizacji i  przebiegu tego wspaniałego wydarzenia. Dzieci zostały zaproszone do udziału w zajęciach  sportowych w  postaci  zabaw ruchowych  usprawniających koordynację ruchową oko – ręka, kształtujących wybrane zdolności motoryczne oraz sensoryczne. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami. Uczniowie klas I-III dostali pamiątkowe medale. Ponadto każda klasa uczestnicząca w wydarzeniu  otrzymała dyplom.  Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w ramce z logo igrzysk.

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na zajęcia integracyjne uczniów neurotypowych i neuroróżnorodnych. Zorganizowano zajęcia w świetlicy szkolnej. Dzieci wysłuchały opowiadania o autyzmie z książki „Duże sprawy w małych głowach „. Dzięki zajęciom poznały świat osób z tym zaburzeniem. Dużym zainteresowaniem cieszył się system komunikacji z wykorzystaniem tabletu. Wspólne zajęcia zakończyła gra planszowa „Sokole Oko”, przygotowana jakiś czas temu przez uczniów ze spektrum autyzmu. Podczas kolejnych zajęć świetlicowych  dzieci wysłuchały bajki „Jak odważny struś został strażakiem”. Główny bohater Bartek, uświadomił wszystkim, że nie warto osądzać ludzi po wyglądzie, bo każdy z nas może okazać się najlepszym przyjacielem. Po wysłuchaniu bajki był czas na mini warsztaty sensoryczne, podczas, których została przybliżona tematyka funkcjonowania uczniów ze spektrum.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia integracyjne w klasach ogólnodostępnych. Uczniowie ze spektrum autyzmu wspólnie ze swoimi kolegami wykonali pyszne babeczki, którymi zostali poczęstowani pracownicy szkoły, wspólnie bawili  wykorzystując różnego rodzaju gry planszowe, edukacyjne, logiczne  i zręcznościowe. Wg instrukcji naszej szkolnej intendentki uczyli się składać serwetki.

Celem podejmowanych w naszej szkole  działań jest  nie tylko zwiększenie świadomości uczniów i pracowników szkoły  na temat autyzmu, ale również ukazanie trudności z jakimi  osoby z różnymi niepełnosprawnościami borykają się każdego dnia oraz  pokazanie w jaki sposób można być dla siebie  pomocnym i życzliwym.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku.

Red: E. Sulej

#NiebieskieIgrzyska