Home » Aktualności » Pomnik szczerych serc

Pomnik szczerych serc

W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, 14 czerwca, uczniowie klasy VII a wzięli udział w lekcji historycznej  pod hasłem „Pomnik szczerych  serc”. Podczas zajęć poznali trudne losy Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Dowiedzieli się, jakie wydarzenie historyczne dało impuls do powstania budowli, co spowodowało opóźnienie prac i co działo się z Pomnikiem po II wojnie światowej. Obejrzeli niezwykle interesującą  wizualizację obrazu Karola Malankiewicza – uczestnika bitwy – prezentującą ostrołęcką batalię oraz wysłuchali jego wspomnień. Wiadomości utrwali za pomocą specjalnie przygotowanych kart pracy. Następnie udali się do sarkofagu, w którym spoczywają prochy żołnierzy, oddali hołd poległym  i postawili znicz – „Pamiętamy! Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce”. Wycieczkę w Mauzoleum zakończyli na tarasie widokowym.

Siódmoklasiści mieli również okazję porozmawiać z absolwentką naszej szkoły p. Anną Górką – pracownikiem Mauzoleum. Pani Ania w ciepłych słowach wspominała szkołę oraz  grę w reprezentacji szkoły w piłkę siatkową, z którą zdobyła wiele nagród.

(red.M.Hrycyna)