Home » Aktualności » „Szkoła pamięta”

„Szkoła pamięta”

„Sławić wszystko co polskie,
kochać swój naród,
czcić jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość”.

                                                    Henryk Sienkiewicz

Pierwsze dni listopada to czas zadumy i refleksji, czas wspominania tych, których nie ma już wśród nas. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której nasza szkoła bierze udział. Podczas akcji wspominamy tych, którzy zapisali się na kartach historii naszej szkoły, naszego miasta i naszej Ojczyzny. To już tradycja, że uczniowie „Czwórki” zapalają Światełka pamięci na mogiłach zmarłych nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszej szkoły. Młodzież  oddała również hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli w czasie II wojny światowej; tym, którzy stracili życie w obozach koncentracyjnych, Sybirakom oraz zasłużonym mieszkańcom Ostrołęki. Udało nam się znaleźć (dzięki publikacji p. Cz.Parzycha i wyszukiwarce www.moja.ostroleka.pl) groby żołnierzy – kawalerów orderu Virtuti Militari, spoczywających na Cmentarzu Parafialnym. Oddaliśmy również hołd żołnierzom 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Odwiedziliśmy miejsce kaźni mieszkańców Ostrołęki i okolic. W naszych sercach i wspomnieniach pozostają również absolwenci i inni pracownicy szkoły, których groby rozsiane są po całej Polsce. Cześć ich pamięci!

red. M.Hrycyna i K.Budny

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej.

Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki  
Skip to content