Home » Aktualności » 5 listopada – Guy Fawkes Night

5 listopada – Guy Fawkes Night

W związku z dzisiejszym świętem ludowym hucznie obchodzonym w Wielkiej Brytanii klasa III a szkoły podstawowej wraz z nauczycielkami języka angielskiego wykonała gazetkę,  dzięki której uczniowie naszej szkoły mogli poznać cząstkę  historii Wielkiej Brytanii .

5 listopada 1605 roku w Wielkiej Brytanii miała miejsce próba zamachu na króla Jakuba I— zamachowcy działali na rzecz przywrócenia religii katolickiej. Jednym ze spiskowców był Guy Fawkes, który wraz ze swoimi przyjaciółmi zaplanował zamach na najwyższe władze państwa— w dniu otwarcia obrad parlamentu zamachowcy podłożyli w piwnicach budynku parlamentu 36 beczek wypełnionych materiałem wybuchowym. Jednak w ostatniej chwili Guy Fawkes został przyłapany i zamach udaremniono.

Co roku w rocznicę nieudanego zamachu w Wielkiej Brytanii odbywa się jedno z najbardziej spektakularnych widowisk w całej Europie – Noc Ogni. Już na dwa tygodnie przed tym wydarzeniem w Londynie i innych miastach odbywają się huczne pokazy sztucznych ogni. Rozpala się też wielkie, mające nawet 15 metrów średnicy, ogniska (bonfires), które przypominają bezpieczne wyprowadzenie orszaku królewskiego. Na ich szczycie umieszcza się kukły symbolizujące zamachowców. Wokół ognisk zbierają się ludzie, na rynkach miast organizuje się jarmarki, pokazy cyrkowe, w tłumie przechadzają się żonglerzy i połykacze ognia. W noc 5 listopada dzieci bawią się zimnymi ogniami, a niebo Wielkiej Brytanii rozświetlają tysiące fajerwerków.

?;