Rok 1912 – w Wojciechowicach powstaje prywatna szkoła ludowa, która mieści się w budynku dworskim. Liczy cztery oddziały.
Rok 1915 – z powodu wybuchu I wojny światowej szkoła przestaje funkcjonować.
W 1918 roku na miejscu dawnej szkoły ludowej powstała Publiczna Szkoła Powszechna w Wojciechowicach. Po roku została przeniesiona do murowanego budynku wojskowego z czasów zaboru rosyjskiego. Pierwszym kierownikiem szkoły był Władysław Topolski. W latach 1921 – 1922 funkcję tę pełnił Kazimierz Szmidt, a po nim (do 1925 r.) p. Halina Kruszewska.
źródło: archiwum prywatne Macieja Kruszewskiego (syna)
W grudniu 1925 r. funkcję kierownika szkoły objął p. Aleksander Kruszewski, od tego też roku szkoła stała się placówką pięcioklasową. Z roku na rok rosła liczba uczniów i w 1930 r. wynosiła 184.
Od 1933 r., w związku ze zmianami w szkolnictwie, Szkoła Powszechna w Wojciechowicach stała się szkołą sześcioklasową. Jej bazę lokalową stanowiły cztery izby lekcyjne, kancelaria i kuchnia.
1 września 1939 roku – wybuch II wojny światowej przerwał działalność placówki.
W okresie okupacji niemieckiej budynek szkoły został w znacznym stopniu zniszczony.
1 marca 1945 roku dzięki staraniom kierownika p. A. Kruszewskiego szkołę odgruzowano i wyremontowano. Niepełna szkoła trzyklasowa wznowiła swoje funkcjonowanie, ale już w następnym roku szkolnym powstała czwarta, a dwa lata później piąta klasa.
W 1953 roku na kierownika szkoły został powołany p. Jan Ogonowski, który z pomocą rodziców i władz oświatowych przeprowadził remont kapitalny budynku. W roku szkolnym 1953/1954 nasza placówka stała się szkołą siedmioklasową.
W latach 50-tych w Wojciechowicach znacznie wzrosła liczba ludności, a tym samym liczba uczniów w klasach, toteż warunki lokalowe szkoły były coraz trudniejsze, (w 1959 r. w 12 oddziałach uczyło się 389 uczniów, a już trzy lata później – 575).
W 1959 r. z inicjatywy kierownika szkoły, p. J. Ogonowskiego, został powołany Komitet Budowy Szkoły. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 1960 roku, a zakończono 4 września 1961 roku. Pierwsze lekcje w nowym budynku szkolnym, odbyły się 2 października 1961 r.
15 października 1961 r. nastąpiło uroczyste przekazanie budynku szkolnego władzom oświatowym. Dla upamiętnienia tego wydarzenia uczniowie zasadzili przed budynkiem dąb 1000-lecia.
9 czerwca 1962 roku nadano szkole imię 1. Dywizji Tadeusza Kościuszki. Wybór patrona nie był przypadkowy. Wojciechowice były związane z tradycjami żołnierskimi, ponieważ stacjonował tu 5. Pułk Ułanów Zasławskich.
W 1964 r. kierownikiem szkoły został p. Bronisław Bacławski. Szkoła nawiązała współpracę nie tylko z 1. Warszawską Zmechanizowaną Dywizją im. T. Kościuszki, ale serdeczne więzy łączyły ją także z 1. Praskim Pułkiem Zmechanizowanym w Wesołej koło Warszawy, 3. Berlińskim Pułkiem Zmechanizowanym w Ciechanowie, z żołnierzami z Legionowa, Pułtuska i Giżycka.
18 maja 1968 roku dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki wręczył szkole sztandar ufundowany ze składek żołnierzy – kościuszkowców.
11-12 kwietnia 1975 r. obchodzono 30-lecie zwycięstwa nad faszyzmem. Szkołę odwiedzili uczestnicy II wojny światowej. Z tej okazji zasadzono “dęby zwycięstwa”.
15 maja 1981 roku w czasie obchodów święta patrona chór szkolny zaprezentował po raz pierwszy hymn szkoły. Słowa pieśni napisał p. Dionizy Maliszewski, poeta z ostrołęckiej grupy literackiej „Narew”, muzykę skomponował p. Andrzej Hyra.
Na obecny wygląd i poziom funkcjonowania szkoły mieli wielki wpływ jej kolejni dyrektorzy. Dyrektorami szkoły byli kolejno: p. Jadwiga Jarka, p. Wiesława Sasin, p. Włodzimierz Zawistowski, p. Anna Olszewska, p. Bronisław Bacławski, p. Zofia Kulczyk, p. Maria Murzyńska. Dbali oni o poprawę warunków lokalowych, wzbogacanie placówki w środki dydaktyczne, inspirowali kadrę nauczycielską do doskonalenia warsztatu pracy.
1 września 1992 r. dyrektorem szkoły został p. Dariusz Bastek.
14 października 1993 r. po raz pierwszy wręczono ordery “Przyjaciel SP 4”. Otrzymują go osoby o wielkim sercu, które swoim zaangażowaniem, okazywaną pomocą przyczyniły się do rozwoju naszej placówki.
(dokładne informacje w zakładce PRZYJACIEL SZKOŁY).
29 kwietnia 1997 r. oddano do użytku długo oczekiwaną przez uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego nową, pełnowymiarową salę gimnastyczną.
1 września 2000 r. nasza szkoła zyskała nazwę Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce. W jej skład wchodziła Szkoła Podstawowa nr 4 im. 1 Dywizji T. Kościuszki i Gimnazjum nr 4.
1 września 2003 r., w drugim budynku szkoły, rozpoczęły pracę klasy, do których uczęszczają dzieci ze spektrum autyzmu.
Wakacje 2004 roku – to czas remontów. Wymieniono okna, pomalowano ściany, ocieplono budynek i wykonano nową elewację.
7 kwietnia 2004 r. – odbyła się promocja tomiku wierszy uczniów i absolwentów szkoły – ,,Spacery wśród słów”.
26-27 listopada 2008 r. odbyły się uroczystości związane z 90-tą rocznicą istnienia szkoły podstawowej w Ostrołęce – Wojciechowicach. Pierwszego dnia jubileusz szkoły rozpoczął się mszą świętą w kościele św. Wojciecha w której wzięli udział uczniowie i rodzice. Drugiego dnia odbyły się główne uroczystości na które przybyli dostojni goście: przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, wojskowi, absolwenci i przyjaciele szkoły.
17 listopada 2010 r. oddano do użytku kompleks sportowy: nowoczesne boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej, boisko poliuretanowe do siatkówki i koszykówki, bieżnię, skocznię w dal i koło do pchnięcia kulą. Dla najmłodszych uczniów został urządzony ogródek jordanowski.
19 października 2018 r. – 100-lecie szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 i skierowana była do władz miasta oraz byłych i obecnych pracowników szkoły. Po południu na obchody 100-lecia stawili się tłumnie rodzice i absolwenci szkoły. Dyrektor p. Dariusz Bastek powitał wszystkich zebranych, a najgorętsze słowa skierował do najstarszego absolwenta szkoły 93 – letniego p. Edwarda Denkiewicza. Zaprezentowany program artystyczny, przypominający stuletnie dzieje szkoły, dostarczył zgromadzonym wielu wzruszeń. Uroczystość swoją obecnością uświetnili byli dyrektorzy szkoły na czele z p. Bronisławem Bacławskim. Zaszczycił nas również p. Maciej Kruszewski, syn wieloletniego kierownika pierwszej placówki p. Aleksandra Kruszewskigo. Goście mogli przenieść się w czasie, oglądając wystawę „Powrócisz tu…”, zasiąść w ławce, popisać piórem, zajrzeć do dawnych podręczników. Spotkanie absolwentów zakończył uroczysty bankiet. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca.
22 marca 2024 r. – przekazania sztandaru i oficjalne nadanie szkole imienia Żołnierza Polskiego
W części oficjalnej wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: przedstawiciele parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, Samorządu Miasta Ostrołęki, Urzędu Marszałkowskiego, Województwa Mazowieckiego Delegatura w Ostrołęce, Kuratorium Oświaty oraz Wojska Polskiego. Niezwykle wzruszającym momentem było uroczyste przekazanie sztandaru dyrektorowi szkoły. Dokonał tego gość specjalny, major Franciszek Chrostowski – weteran, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka. Po odczytaniu akty erekcyjnego zaproszono gości do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości zaprosiliśmy gości na Piknik Żołnierski.