INFORMACJA O PROFILACH KSZTAŁCENIA W II SPOŁECZNYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
IM. TONIEGO HALIKA W OSTROŁĘCE
PROFIL WOJSKOWO-POLICYJNY
Profil wojskowo – policyjny daje możliwość zdobycia wiedzy ogólnej, umożliwiającej podjęcie dowolnych studiów. Rozwój sprawności fizycznej niezbędnej do podjęcia służby i kształtowania aktywnego stylu życia. Zwiększa odporność psychiczną i samodyscyplinę, stanowiąc bezcenny kapitał na przyszłość w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Kierunek nauki zwiększa możliwości uzyskania ciekawej pracy zarówno w policji, wojsku, jak i innych instytucjach mundurowych kształtując przy tym patriotyzm i tożsamość narodową.
W czasie nauki liceum w klasie wojskowo – policyjnej:
- będziesz brał udział w obozach wojskowych z udziałem żołnierzy zawodowych z Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu,
- rajdach wojskowych z udziałem żołnierzy zawodowych 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu k/Szczytna,
- pokazach i uroczystościach wojskowych w zaprzyjaźnionych jednostkach,
- zapoznasz się ze specyfiką pracy zawodowego żołnierza i policjanta,
- spotkasz się z przedstawicielami różnych służb mundurowych,
- weźmiesz udział w rozprawach sądowych,
- nauczysz się dowodzenia zespołem,
- poznasz elementy musztry indywidualnej i zespołowej,
- poprawisz sprawność fizyczną, sprawdzisz swoje umiejętności na torze, przeszkód dla kandydatów do wojska i policji,
- weźmiesz udział w zawodach: „Sprawni jak Żołnierze”, „O Srebrne Muszkiety”, Musztra paradna itp.,,
- nabędziesz umiejętności strzeleckich,
- wyjedziesz do jednostek wojskowych, policyjnych, służb więziennictwa i miejsc pamięci narodowej.
Przedmioty rozszerzone:
– geografia, wiedza o społeczeństwie lub historia, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty dodatkowe: edukacja wojskowa, edukacja policyjna,
samoobrona/taktyka i techniki interwencji.
Szkoła współpracuje z: Ministerstwem Obrony Narodowej, Akademią Sztuki Wojennej, 15.Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, Wojskowym Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk w Bemowie Piskim k/Orzysza, 15. Mazurskim Batalionem Saperów w Orzyszu, 8. Szczycieńskim Batalionem Radiotechnicznym w Lipowcu k/Szczytna, Wojskową Komendą Uzupełnień w Ostrołęce, Komendą Miejską Policji w Ostrołęce, Zakładem Karnym w Ostrołęce, Strzelnicą Sportową „OBROŃCA” w Troszynie.
PROFIL DZIENNIKARSKO – JĘZYKOWY
Profil dziennikarsko – językowy skierowany jest do osób chcących w praktyczny sposób nauczyć się dziennikarstwa, prasowego, radiowego, telewizyjnego 2 i internetowego, z wykorzystaniem warsztatów językowych, nastawionych na swobodną komunikację.
Proponujemy:
– Zajęcia teoretyczne i praktyczne z podstaw dziennikarstwa.
– Zgłębienie zasad tworzenia tekstów informacyjnych, publicystycznych oraz praktycznego stosowania technik multimedialnych.
– Zajęcia z teorii kultury, retoryki, redagowania i formatowania tekstu.
– Warsztaty językowe, na których nauczysz się, jak łamać bariery językowe, a także zmierzysz się z sytuacjami typowymi dla pracy dziennikarza.
Proponowane rozszerzenia: – język polski, język angielski, język niemiecki
Zajęcia dodatkowe: warsztaty dziennikarskie, retoryka i teoria kultury
– interpretacja tekstów (w tym także filmowych), warsztaty językowe (nastawione na swobodną konwersację).
Zajęcia praktyczne:
– prowadzenie szkolnego radiowęzła „Domowy Klub” (przedstawianie najważniejszych informacji z życia szkoły, tworzenie listy przebojów, itp.),
– tworzenie gazetki „Slogan”
– pisanie scenariuszy spektakli teatralnych (współpraca z profilem humanistyczno – artystycznym),
– udział w uroczystościach i wystąpieniach szkolnych (trening opanowania stresu, poprawności językowej, dykcji),
– tworzenie filmów krótkometrażowych,
– współpraca z lokalnymi mediami (zamieszczanie w lokalnych mediach ciekawostek z życia szkoły),
– redagowanie i formatowanie tekstu (zasady wykorzystania programów komputerowych do edycji tekstu i grafiki oraz nowoczesne technologie tworzenia gazet internetowych).
PROFIL HUMANISTYCZNO-ARTYSTYCZNY
Jeżeli lubisz czytać, pasjonujesz się historią, interesujesz Cię teatrem i malarstwem to profil właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu w klasie o profilu w zakresie rozszerzonym z języka polskiego i historii oraz zajęć dodatkowych historii sztuki zyskasz umiejętności krytycznego myślenia, poznasz sztukę argumentacji, udoskonalisz swój warsztat aktorski. Swoje zainteresowania możesz rozwijać biorąc udział w zajęciach dodatkowych koła teatralnego. Dla utalentowanych plastycznie do dyspozycji mamy również pracownię rysunku i malarstwa. Kolejnym walorem są zajęcia informatyczne oferujące projektowanie graficzne .
Klasa dla młodzieży z zainteresowaniami humanistycznymi oraz talentem aktorskim i malarskim. Oferujemy przedmioty w zakresie rozszerzonym:
– język polski, historia,
– zajęcia dodatkowe: historia sztuki, rysunku i malarstwa oraz informatyka z elementami projektowania graficznego, do dyspozycji: pracownia rysunku i malarstwa, zajęcia plenerowe, warsztaty teatralne.
PROFIL JĘZYKOWO-TURYSTYCZNY
Profil językowo-turystyczny skierowany jest do osób otwartych, kochających turystykę i podróże, chcących poszerzać swoją wiedzę z zakresu turystyki m.in. nauczyć się zasad organizacji wycieczek oraz rozwijać swoje zainteresowania lingwistyczne na warsztatach językowych, nastawionych na swobodną komunikację, poprzez łączenie języka używanego w sytuacjach codziennych z językiem o tematyce turystycznej.
Przedmioty rozszerzone: język angielski, język niemiecki, geografia.
Proponujemy:
• warsztaty językowe – prowadzenie konwersacji o tematyce turystycznej, rozszerzenie słownictwa z zakresu turystyki i hotelarstwa.
• zajęcia z kulturoznawstwa.
• zgłębianie zasad organizacji wycieczek w świetle istniejących przepisów.
• ćwiczenia kształtujące umiejętności korzystania z map turystycznych, GPS, przewodników oraz aplikacji: Google Earth Pro, Google Scholar, Google Maps.
• zajęcia z metod ochrony środowiska.
• wzbogacanie wiedzy o dobrach kultury, ich wartości i znaczeniu w życiu każdej społeczności, w tym:
a) obiekty kultury „Małej Ojczyzny” – Ziemie Ostrołęckiej.
b) regiony kulturowe Polski. Obszary o dużych przyrodniczych i antropogenicznych walorach turystycznych.
c) obiekty antropogeniczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
• nawiązanie współpracy z biurem turystycznym (spotkania z przewodnikiem, pilotem wycieczek).
• możliwość zaplanowania i zorganizowania wycieczki dla swojej klasy – praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy.
• (na koniec podjęcie działań zmierzających do umożliwienia najlepszym uczniom uzyskania uprawnień pilota lub kierownika wycieczek).
PROFIL SPOŁECZNO-PRAWNY Jesteś osobą otwartą, umiesz pracować zespołowo, jesteś kreatywny i komunikatywny, chcesz zrozumieć mechanizmy funkcjonowania państw, społeczeństw i instytucji życia publicznego, wybierz klasę społeczno – prawną. Jeśli wybierzesz naukę w klasie o tym profilu, skutecznie przygotujemy Cię do matury z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Język polski pozwoli Ci rozwinąć umiejętność i kulturę wypowiadania się, co jest niezbędne w prowadzeniu skutecznej komunikacji społecznej. Historia poprzez pokazanie procesów historycznych pozwoli Ci lepiej zrozumieć podłoże współczesnych problemów społeczno- politycznych i uzupełnić w ten sposób wiedzę o społeczeństwie. Ukazując zaś tło historyczne ułatwi analizować utwory literackie. Wiedza o społeczeństwie pomoże w nabyciu kompetencji społecznych bardzo pożądanych na rynku pracy przez pracodawców. W celu lepszego przygotowania do matury uczniowie uczestniczą w dodatkowych konsultacjach przedmaturalnych. W celu lepszego przygotowania do matury uczniowie uczestniczą w dodatkowych konsultacjach przedmaturalnych. Rozszerzeniem programu wiedzy o społeczeństwie są dodatkowe zajęcia z edukacji prawa. W ramach tych zajęć uczniowie poznają specyfikę pracy w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania. Służą temu m.in. zajęcia, które odbywają się w Sądzie Okręgowym i Sądzie Rejonowym w Ostrołęce. Uczniowie mają możliwość poprzez spotkanie z pracownikami Sądu (sędzia, prokurator, protokolant), zwiedzanie budynku i uczestnictwo w procesach sądowych, zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Szkoła współpracuje również z Miejską Komendą Policji w Ostrołęce oraz Zakładem Karnym w Przytułach Starych. Edukacja prawna pozwala też lepiej przygotować się do matury z wiedzy o społeczeństwie oraz olimpiad prawniczych w zakresie podstaw prawa, głównie konstytucyjnego, karnego, cywilnego i pracy.
Szkoła jest organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Celem olimpiady jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania dla prawa.
Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody, dyplomy i zaświadczenia laureata/finalisty, co uprawnia do przyjęcia na studnia do 12 uczelni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Olimpiady. www.olimpiadaprawa.pl. W roku szkolnym 2020/2021 utworzona zostanie na potrzeby edukacji społeczno-prawnej szkolna sala sądowa.. W sali sądowej uczniowie odbywać będą zajęcia poświęcone procesowi sądowemu i funkcjonowaniu instytucji wymiaru sprawiedliwości. W sposób szczególny z sali sądowej będą korzystać uczniowie klas o profilu społeczno-prawnym i uczestnicy zajęć związanych z tematyką prawną. Sala będzie ułatwiała zapoznanie się uczniów ze specyfiką poszczególnych postępowań sądowych oraz z innymi zagadnieniami prawnymi. Ponadto pomieszczenie pozostaje dostępne na potrzeby zajęć tematycznych z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i innych przedmiotów dla uczniów wszystkich klas.