22 marca 2024 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły. W tym dniu bowiem odbyła się uroczystość przekazania sztandaru i oficjalne nadanie szkole imienia Żołnierza Polskiego. W części oficjalnej wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: przedstawiciele parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej w osobie p. Żanety Cwaliny-Śliwowskiej, przedstawiciele Samorządu Miasta Ostrołęki na czele z Prezydentem Miasta p. Łukaszem Kulikiem i przewodniczącym Rady Miasta p. Wojciechem Zarzyckim, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Delegatura w Ostrołęce, Kuratorium Oświaty, proboszcz parafii Wojciechowice, przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy placówek edukacyjnych, fundatorzy sztandaru, byli dyrektorzy szkoły: p. Bronisław Bacławski i p. Maria Murzyńska, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji i zakładów pracy, przedstawiciele rodziców, uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wojska Polskiego. Gościliśmy oficerów z następujących jednostek: 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego na czele z płk. Wojciechem Łączyńskim,18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, 2 Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza, przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce na czele z ppłk. Marcinem Markiewiczem.
Po uroczystym powitaniu gości głos zabrał dyrektor szkoły p. Dariusz Bastek. W swym przemówieniu podkreślił doniosłość uroczystości oraz zaprezentował uzasadnienie wyboru na patrona szkoły Żołnierza Polskiego. Nadanie szkole imienia i sztandaru to nade wszystko wskazanie społeczności szkolnej, uczniom, nauczycielom, rodzicom a także społeczności lokalnej jednoznacznego przesłania służącego podkreśleniu wyznaczonych przez szkołę systemów oddziaływań dydaktycznych, wychowawczych ukierunkowanych w swojej istocie na budowanie kompetencji merytorycznej i społecznej a także wzorców moralnych, etycznych i zasad niezbędnych w życiu młodych ludzi. Wybór patrona szkoły ma zatem wymiar ponadczasowy. Żołnierz Polski przez stulecia bronił istnienia naszej państwowości, stanowił przez kolejne pokolenia symbol tożsamości narodowej, kształtując tym samym świadomość przynależności do wspólnoty i jej dziedzictwa. (…)Postawa żołnierza i wynikającej z niej wartości wpisują się w różnorodne działania wychowawcze naszej szkoły, które mają na celu ukształtowanie człowieka prawego, tolerancyjnego, życzliwie nastawionego do świata i rodziny, nie obojętnego na krzywdę innych, kulturalnego, obowiązkowego człowieka, który zna i szanuje swój kraj, jego tradycję i historię. Pragniemy, aby każdy z naszych uczniów i absolwentów był nośnikiem zakorzenionych wartości stanowiących o przyszłości naszej wolnej ojczyzny.(..)
Następnie p. Wojciech Zarzycki, przewodniczący Rady Miasta, odczytał uchwałę Rady Miasta Ostrołęka o nadaniu naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 4 – imienia Żołnierza Polskiego.
Niezmiernie ważnym puntem uroczystości była modlitwa i poświęcenie sztandaru, którego dokonał proboszcz Parafii św. Wojciecha w Wojciechowicach ks. Tomasz Zaczkiewicz.
Następnie zaproszeni goście, w tym m.in. władze miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz kombatanci, były dyrektor szkoły, przedstawiciele rodziców, uczniów, a także fundatorzy sztandaru umieścili na tablicy pamiątkowe gwoździe oraz złożyli podpisy na akcie erekcyjnym.
Niezwykle wzruszającym momentem było uroczyste przekazanie sztandaru dyrektorowi szkoły. Dokonał tego gość specjalny, major Franciszek Chrostowski – weteran, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, postać wielce zasłużona dla kraju i naszego regionu. Dyrektor szkoły, odbierając z jego rąk sztandar obiecał: Przyjmując sztandar wyrażam serdeczne podziękowanie za tak cenny dar. Pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły.
Następnie dyrektor przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu składającemu się z chorążego: Adama Dzwigały ucznia kl. 8a i asysty: Agaty Kuskowskiej uczennicy kl. 8a i Leny Prusińskiej uczennicy kl. 7a. W obecności zgromadzonych przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Tekst ślubowania odczytał uczeń klasy 5a Bartosz Bralski. Uczniowie odpowiadali: „Ślubujemy!” na kolejne wezwania:
„My Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Żołnierza Polskiego w obecności rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości – Naszej Ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej, Patronowi i Tobie Szkoło – uroczyście ślubujemy:
Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi
Wyrabiać w sobie silną wolę i koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność
Strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły
Z młodzieńczym zapałem i wiarą wytrwania pod tym sztandarem jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i Ojczyzny.”
Po odczytaniu akty erekcyjnego zaproszono gości do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Za sprawą cofającego czas zegara przenieśliśmy się do czasów Mieszka I i wspólnie, słuchając wierszy, pieśni patriotycznych, oglądając obrazy i układy taneczne, ruszyliśmy ku czasom współczesnym. Przypomnieliśmy najważniejsze momenty z historii Polski i najbardziej znaczące bitwy oręża polskiego. Uroczystość uświetnił pokaz musztry w wykonaniu uczniów ZSZ nr 2.
Następnie głos zabrali goście. Usłyszeliśmy mnóstwo komplementów, słów uznania, życzeń, podziękowań, a na ręce pana dyrektora złożono piękne kwiaty, cenne pamiątki oraz prezenty.
Po zakończeniu uroczystości zaprosiliśmy gości na Piknik Żołnierski, na którym nie mogło oczywiście zabraknąć żołnierskiej grochówki.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy okazali nam pomoc i wsparcie przy organizacji tego dnia, a tym samym sprawili, że będzie on dla całej społeczności „Czwórki” niezapomniany.
Serdecznie podziękowania kierujemy również do młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich i I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy za uświetnienie naszej uroczystości.
red. M. Hrycyna
Foto: D. Pogorzelski