Od października 2022 r. w SP nr 4 realizowany jest autorski projekt edukacyjny „Uczymy się i bawimy”, którego celem jest innowacyjne i kreatywne podejście nauczycieli
do rozwijania podstawowych umiejętności edukacyjnych i społecznych u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast uczestniczący w nim uczniowie poprzez zabawę nie tylko opanują nowe wiadomości, ale również rozwijają umiejętności społeczne, komunikację funkcjonalną, szeroko rozumianą samodzielność i niezależność życiową. Uczą się kreatywnie spędzać czasu wolny, dostrzegają potrzeby innych osób. Wzrasta ich świadomość ekologiczna i prozdrowotna. Poznają obowiązujące zasady i normy społeczne.
Projekt “ Uczymy się i bawimy uwzględnia treści podstawy programowej kształcenia ogólnego, podstawy programowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, jak również kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023.
Zgłoszone placówki realizują co najmniej jedno z sześciu zadań zaproponowanych w danym miesiącu przez koordynatorów projektu. Dzięki temu poszczególni nauczyciele mogą dostosować działania do potrzeb i możliwości dzieci, młodzieży i osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Realizacja zadań publikowana jest na bieżąco w projektowej grupie na fb.
Projekt realizują 130 placówki szkolnictwa specjalnego na wszystkich szczeblach edukacji oraz warsztaty terapii zajęciowej z całego kraju, m.in. z Warszawy, Pułtuska, Grudziądza, Piły, Wałbrzycha, Sosnowca, Pruszkowa, Łomży, Szczecina, Mrowli, Zgierza, Tarnobrzegu, Lublina, Iławy, Białegostoku, Sopotu, Piaseczna, Elbląga, Chorzowa. Z niektórych miejscowości bierze udział po kilka placówek, z Ostrołęki jest to 6 placówek. Łącznie ponad 2000 uczestników, prowadzonych przez 406 nauczycieli/ terapeutów.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Uczymy się i bawimy” został objęty patronatem: Prezydenta Miasta Ostrołęka, Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, Fundacji Spectrum of Skills, Fundacji Artonomia, portalu z różnorodnymi materiałami edukacyjnymi Twinkl, e- czasopisma Neroróżnorodni .
Autorami projektu są Agnieszka Baczewska, Ewa Mierzejewska, Ewa Sulej , Urszula Wróblewska nauczycielki SP nr 4 w Ostrołęce.