Spotkanie z leśnikiem

10 listopada 2022 r. uczniów klasy I a i II a odwiedził leśnik pan Damian Piekarski z Nadleśnictwa Ostrołęka. Podczas spotkania opowiedział uczniom jak zwierzęta przygotowują się do zimy, jak należy pomagać zwierzętom zimą oraz jak należy dbać o las.

Uczniowie klasy II a przeprowadzili wywiad z leśnikiem:

Tomek Z.: Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na ranne lub martwe zwierzę?

Leśnik: Jeżeli jest to dzik, trzeba zgłosić się do leśnika, bo dzik może przenosić choroby. Gdy jest to inne martwe zwierzę to należy je zostawić lub ewentualnie również zgłosić, wówczas zostanie sprzątnięte. Kiedy w lesie spotkamy ranne zwierzę należy zgłosić to do leśnika, wtedy on zawiezie je do Ośrodka Rehabilitacji Zwierzyny.

Bartek P.: Co trzeba robić gdy jesteśmy w lesie i rozpęta się burza?

Leśnik: Pamiętajmy, że jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Przede wszystkim nie należy stać pod dużymi drzewami. Najlepiej wybrać tzw. „młodnik”, jest to młody las, który ma do kilku metrów wysokości. Wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że gałąź na nas spadnie. Najlepiej przykucnąć w młodniku i przeczekać najgorszy czas. Należy się odpowiednio ubierać do pogody, przyda się płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i parasol.

Wiktoria Z.: Kiedy dokarmia się zwierzęta?

Leśnik: Tylko ostrą zimą, gdy jest dużo śniegu i mróz. Nie należy dokarmiać zwierząt w innym czasie, ponieważ mogą się do tego przyzwyczaić i będzie to dla nich niebezpieczne.

Zuzia P.: Co zrobić gdy spotkamy w lesie dzika?

Leśnik: Jest taki wierszyk „Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły…” i tu jest odpowiedź. Dziki są agresywne, szczególnie gdy spotka się lochę z małymi. Należy szybko odejść, najlepiej bezszelestnie. Dziki są bardzo duże, ciężkie i mają ostre kły. Są niebezpieczne dla człowieka.

Kuba Sz.: Jak należy chronić las?

Leśnik: Jest to temat rzeka, ale przede wszystkim: nie śmiecimy w lesie, nie wjeżdżamy samochodem do lasu i nie bawimy się ogniem. Nie należy również hałasować w lesie, aby nie straszyć zwierząt. Naszym zadaniem jest też upominać innych, aby właściwie zachowywali się w lesie.

Patryk G.: Co je dzik?

Leśnik: Dzik to zwierzę wszystkożerne. Z reguły jednak je rośliny, ziemniaki, byliny, kukurydzę (stąd szkody, które wyrządzają rolnikom), pędraki, żołędzie i bukiew – tu ciekawostka: działa na nie odurzająco, dlatego jest ich przysmakiem.

Kaja W.: Czy lubi Pan swoją pracę? Czy w nocy chodzi Pan po lesie?

Leśnik: Tak, bardzo lubię swoją pracę. Rzadko zdarza się, abym w nocy chodził po lesie, z reguły nie ma takiej potrzeby. Czasem ludzie lubią nocować w lesie lub myśliwi zdarza się, że polują, ale w lesie w nocy jest bardzo ciemno i można się zgubić.

red. B. Kobylińska