Home » Aktualności » Niezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historii

W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie klasy VII a i VII c wzięli udział w lekcji historycznej – Śladami bitwy ostrołęckiej 1831 roku. Zajęcia, przeprowadzone przez pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej, zrealizowane były w plenerze. Pani Grażyna Talarek w niezwykle interesujący sposób przybliżyła uczniom wydarzenie, które wpisało się na stałe w dzieje naszego miasta  – bitwę z 26 maja 1831 roku. Następnie pani Agnieszka Kowalewska zapoznała młodzież z zasadami gry. Uczniowie pokonali kilkukilometrowy szlak ostrołęckiej batalii, podążając ulicami miasta i zwiedzając miejsca związane z bitwą. Poznali przebieg walk, sylwetki polskich dowódców, losy powstańców listopadowych oraz sposób uhonorowania bohaterów powstania przez mieszkańców miasta. Niektóre zadania, które znalazły się na kartach pracy, sprawiły uczniom trochę kłopotu, inne zaś wiele radości. Najlepiej z zadaniami poradziły sobie dziewczęta z grupy trzeciej, ale piękne nagrody czekały na wszystkich – znaczki, plecaki i coś słodkiego – lizaki. Dla uczniów udział w takich zajęciach to nie tylko niezwykła przygoda, ale również wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Po tych zajęciach siódmoklasiści już wiedzą, że ich „mała Ojczyzna”  była miejscem bardzo ważnych wydarzeń dla dziejów Polski. Grę terenową zakończyliśmy ogniskiem.

(red. M. Hrycyna)